بهترین راه‌ حل برای بالا بردن امنیت منزل استفاده از درب ضد سرقت می‌باشد. این درب مثل سایر درب‌های معمولی از دو قسمت اصلی بدنه درب و یراق آلات ساخته شده است. هر دو این قسمت‌ها نسبت به درب‌های معمولی، دارای تفاوت‌های زیادی هستند. در اصل، ساختار یک درب ضد سرقت به‌‌ شکلی طراحی و تولید شده است که باز کردن یا شکستن قفل آن، بسیار سخت و غیرممکن باشد. دستگیره درب ضد سرقت یک نمونه از یراق ‌آلات اصلی این درب محسوب می‌شود.

یراق‌ آلات درب ضد سرقت، چند ویژگی مهم دارند که آن‌ ها را از یراق ‌آلات معمولی، متفاوت و خاص می‌کنند. مقاومت زیاد در مقابل با فشار و ضربه و مکانیسم عملکرد پیچیده از مهم ‌ترین این ویژگی‌ها هستند. برای نمونه، دستگیره درب ضد سرقت به‌ شکلی‌ تولید می‌شود که شکستن آن یا دسترسی از طریق آن به زبانه قفل درب، بسیار محدود و دشوار شود.

یراق آلات درب

شناخت انواع یراق آلات درب ضد سرقت، سبب بیشتر شدن اطلاعات خود از نحوه عملکرد این درب و درنتیجه، انتخاب درست آن‌ ها می‌شود. در ادامه، به معرفی یراق آلات درب ضد سرقت پرداخته و ضمن معرفی چگونگی عملکرد، و به ویژگی‌های کیفی هرکدام می‌پردازیم. در صورتی که می‌خواهید درب ضد سرقت برای خانه یا محل کار خود نصب کنید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم

دربهای سری لوکس
روکش راش ضد دیلم ابعاد ۲۱۰×۱۱۰×۱۸ محافظ قفل قفل کاله ترکیه

درب‌های ضد سرقتی که در بازار وجود دارند بر اساس نوع روکش چوب، یراق آلات درب ضد سرقت و میزان برجستگی درب تقسیم بندی شده‌اند که توسط برندهای متفاوتی در تمام کشورهای جهان تولید و ساخته می‌شوند. از پر اهمیت‌ترین قسمت های تشکیل دهنده درب ضد سرقت، یراق آلات و لوازم جانبی آن می‌باشد که خود به اجزای مختلفی و معمی تقسیم می‌شود.

به صورت کلی یراق آلات و لوازم جانبی از مهمترین بخش های تشکیل دهنده درب های ضد سرقت به شمار می‌روند. یراق آلات به کار رفته در تولید درب‌های ضد سرقت شامل اجزایی مثل چارچوب درب، قفل، لولا درب، درکوب، دستگیره درب، چشمی درب و ضربه گیر است. که همه این موراد ذکر شده در انواع طرح ها توسط شرکت های زیادی تولید می‌شوند و افراد با توجه به سلیقه و محیط قرار گیری درب، می‌توانند از آن ها برای بیشتر شدن امنیت و زیبایی استفاده کنند. 

در ادامه به تمام این یراق آلات اشاره شده است:

قفل درب ضد سرقت

یکی از اصلی‌ترین یراق آلات درب ضد سرقت که نقش بسیار زیادی در امنیت درب ضد سرقت دارد، قفل این نوع درب‌ها است. قفل‌هایی که به‌صورت معمولی برای ساخت درب ضد سرقت بکارگیری می شود شامل انواع زیر است:

قفل ضد سرقت دوتکه معمولی:

پر کاربرد ترین مدل قفل درب ضد سرقت ، قفل دوتکه معمولی است. این نوع قفل دارای سه زبانه (هم بر روی قفل اصلی، و هم بر روی قفل ایمنی بالا) است. بهترین و پر طرفدارتین مدل موجود از این قفل در بازار ایران قفل ضد سرقت کاله ترک است. این قفل ضد سرقت از کشور ترکیه وارد می شود و پرکاربردترین و همچنین پر فروش‌ترین مدل قفل مورد استفاده در بازار ایران است.

یراق آلات درب
یراق آلات درب

از این مدل قفل درب ضد سرقت ، سایر برندها مانند قفل ضد سرقت داف ترکیه ، قفل ضد سرقت ایده آل چینی ، قفل ضد سرقت نفیس ایرانی ، قفل ضد سرقت یکتا ایرانی ، قفل ضد سرقت صفری ایرانی ، و تعدادی برند دیگر هم در بازار موجود است.

این نوع قفل حتما باید با سیلندر قفل (توپی قفل) بکارگیری شود. درباره مدل‌های ایرانی قفل درب ضد سرقت ، متاسفانه بعضی از تولید کننده ها از سیلندرهای با کیفیت نامناسل، برای کاهش قیمت تمام شده درب ضد سرقت استفاده می‌کنند. که متاسفانه به علاوه کیفیت مناسب قفل‌های تولیدی داخلی، بکارگیری از این نوع سیلندرهای نامناسب سبب کم شدن ایمنی درب‌ها، و عملکرد ضعیف سیستم قفل آن می‌شود.

قفل گاو صندوقی درب ضد سرقت:

این نوع قفل فقط مخصوص برند کاله ترکیه است. استفاده نکردن از سیلندر در این نوع قفل‌ها سبب امنیت بیشتر درب می‌شود. به این علت که شکننده‌ترین و آسیب پذیر ترین قسمت قفل در سایر انواع قفل درب ضد سرقت قسمت سیلندر یا توپی آن می‌باشد.

برعکس دیگر قفل‌های درب ضد سرقت، این مدل قفل دارای رزت خاصی بوده که از جنس زاماک ساخته و عرضه شده است. قفل گاو صندوقی درب ضد سرقت به صورت دوتکه برای بالا و پایین درب موجود است.

قفل شب بند درب ضد سرقت

قفل شب بند از یراق آلات درب ضد سرقت است که سبب بیشتر شدن ایمنی این نوع درب‌ها می‌شود. قفل‌های شب بند در دو نوع مکانیکی و ساده تولید می‌شوند. این قفل ها کیفیت مناسبی داشته و امروزه بیشتر افراد از این مدل قفل ها بهره برداری می‌کنند.

قفل چنگکی درب ضد سرقت:

این مدل قفل، مانند دو نوع دیگر قفل کاله یعنی گاوصندوقی و ساده است. به شکل دوتکه تولید و عرضه می‌شود. تفاوت اصلی آن با دیگر قفل‌ها در مدل زبانه های آن است. زبانه‌های این نوع قفل درب ضد سرقت همانطور که از اسمش مشخص است به شکل چنگکی است. همچنین این قفل دارای سیلندر نیز است.

رزت قفل درب

اگر قفل های ضد سرقت، مانند قفل چنگکی از نوع سیلندر دار باشند، برای ایجاد امنیت بیشتر نیاز به یک عدد رزت برای روی سیلندر دارند. رزت قفل برای ایجاد امنیت بیشتر بر روی قفل، برای جلوگیری از شکستن و یا سوراخکاری استفاده می‌شود. 

انواع متفاوتی از رزت قفل در بازار موجود می‌باشد که جنس آن ها از آلومینیوم، فولاد، و زاماک است. بهترین و مقاوم‌ترین مدل رزت ها، از جنس فولاد بوده است. لازم به ذکر است که کیفیت رزت و سایر یراق‌ها در ایمنی و قیمت نهایی درب ضد سرقت تاثیر گذاری مستقیم دارند

درب لوکس - ونی گلس (2)
درب لوکس – ونی گلس (2)

قفل مولتی سیستم درب ضد سرقت:

قفل مولتی سیستم، همان قفل چند زبانه معروف درب‌های ضد سرقت می‌باشد. این قفل از یک سیستم مرکزی، و چند زبانه متحرک تشکیل شده است که از بالا و پایین و کنار وارد چهارچوب می‌شوند. قفل مولتی سیستم درب ضد سرقت از ایمن‌ترین قفل‌های موجود برای این نوع درب‌ها است.

این قفل در حال حاضر فقط توسط برند کاله ترکیه تولید می‌شود. البته بعضی از تولید کننده‌ها از برندهای سایر مانند برندهای چینی هم استفاده می‌کنند. که بخاطر محدودیت در واردات آن، بکارگیری از آن نسبت به نوع کاله بسیار کمتر است. قفل ضد سرقت مولتی سیستم دارای سیلندر قفل (توپی قفل) نیز است.

قفل‌های الکترونیکی درب ضد سرقت:

این قفل‌ها دو نوع دارند که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

  •  قفل مقابل برقی که یک دستگاه برقی است که بر روی درب، نصب ‌شده و جایگزین لبه ثابت قفل‌های عادی می‌شود. این قفل، یک زبانه با سطح شیب‌دار دارد که  به‌ شکل دستی یا با استفاده از کارت از قفل خارج‌ شده و درب را باز کند.
  •  قفل الکترومغناطیسی یا قفل ماگ که از یک آهن ‌ربای الکترومغناطیسی و یک صفحه آرمیچر، ساخته شده است که به‌صورت ایمن، به همدیگر وصل می‌شوند. عملکرد این قفل، به‌صورتی‌ است که تا زمان صدور فرمان الکترومغناطیسی توسط ریموت کنترل یا اعمال جریان برق، به‌ هیچ‌ عنوان باز نمی‌شود.
  • قفل الکترومکانیکی که اصولا یک قفل مکانیکی است که به یک سیستم الکترونیکی مجهز شده است و می‌توان آن را با بهره برداری از کارت یا کنترل از راه دور، باز و بسته کرد.

بهترین یراق آلات درب ضد سرقت برای اتصال درب به قاب

پرکاربردترین و شناخته ‌شده‌ ترین یراق‌ آلات درب ضد سرقت، لولای آن است. زمانی ‌که دستگیره درب ضد سرقت را می‌چرخانیم و به درب نیرو وارد می‌کنیم، این لولا هستند که درب را باز یا بسته ‌می‌کنند. لولاهای درب ضد سرقت با درب‌های معمولی دارای تفاوت‌‌هایی هستند. اولین تفاوت در اندازه لولا‌ها می‌باشد.

در صورتی ‌که روی درب‌های معمولی ورودی معمولا سه لولا نصب می‌شود، درب‌های ضد سرقت به دلیل اندازه بزرگ‌تر و وزن خیلی سنگین‌تر، می‌توانند دارای پنج لولا یا بیشتر باشند. بعضی از مدل این درب‌ها نیز دارای لولاهای طولی هستند که در کل طول درب، کشیده شده‌اند.

نکته دیگر آن است که مقاومت حداکثری این لولاها در مقابل با فشار و ضربه است. در آخر نیز باید ذکر کرد که بعضی از مدل لولاها کاملا به‌ شکل مخفی در درب‌های ضد سرقت نصب‌ می‌شود و قابل مشاهده نیست. همچنین دسترسی به آن‌ ها از بیرون درب، امکان‌ پذیر نیست.

چشمی درب ضد سرقت

یکی دیگر از یراق آلات استفاده شده در درب صد سرقت چشمی آن است. البته لازم به ذکر است که برخی درب ها چشمی ندارند و می توان گفت چشمی از یراق آلات اصلی و ضرروی درب ضد سرقت نیست. چشمی درب ضد سرقت هم در دو نوع مکانیکی و هوشمند تولید می‌شوند. در بعضی از مدل‌ها چشمی بر روی درکوب نصب می شود. در اصل در این نوع چشمی‌ها درکوب و چشمی در هم ترکیب شده اند.

درب نیمه لوکس - تک قاب ونوس (1)
درب نیمه لوکس – تک قاب ونوس (1)

یکی دیگر از سایر یراق های نصب شده بر روی درب‌های ضد سرقت، چشمی درب است. چشمی ها نیز مثل قفل های ضد سرقت در دو مدل الکترونیکی و ساده در بازار موجود هستند. مدل‌های دیجیتال دارای مانیتور بوده و مانند گوشی توانایی ضبط تصاویر و عکس برداری دارند. به صورت معمولی چشمی ها دارای زاویه دیدی میان 180 تا 200 درجه هستند و به آسانی می‌توانید از درون منزل محیط بیرونی درب را نگاه کنید.

به آسانی می‌توانید چشمی‌های ساده و قدیمی را با مدل‌های جدید جایگزین نمایید. در صورت تمایل مشتری می‌توان چشمی را از درب حذف کرده و درب فاقد چشمی باشد. همچنین در چشمی الکترونیکی یا همان دیجیتالی با استفاده از نرم افزارهای نصب شده بر روی تلفن همراه شما می توانید با افراد پشت درب ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید. از مطرح ترین برند تولید کننده چشمی درب دیجیتال می توان به ادلر اشاره داشت.

دستگیره درب ضد سرقت

بی شک یکی از مهم‌ترین الزامات درب برای باز و بسته کردن آن، دستگیره است. که در قدیم این دستگیره‌ها با شکل های مختلفی از فلز و چوب ساخته می شدند اما امروزه تولید دستگیره درب ضد سرقت توسط برندهای معروف با شکل و ظاهر خاص تولید می‌شود که باعث بیشتر شدن زیبایی خواهد شد. دستگیره‌های استیل ضد زنگ با طراحی زیبا از محصولات پرطرفدار بازار به شمار می‌آیند. که افراد متناسب با سلیقه خود به خرید آن ها اقدام می‌کنند.

درب ضد سرقت نیمه لوکس - تک قاب ونوس (2)
درب ضد سرقت نیمه لوکس – تک قاب ونوس (2)

درکوب درب ضد سرقت

از یراق آلات درب ضد سرقت که سبب افزایش زیبایی درب می‌شود، درکوب است. درکوب ها از اشکال و طراحی‌ها برخوردار هستند که بنا بر سلیقه خود و نوع درب می‌توانید آن ها را خریداری بفرمایید. بعضی از درکوب‌ها به شکل ضربه ای بوده که پرکاربردترین نوع درکوب نیز است. سایر درکوب‌ها به صورت ضد زنگ است که امروزه نیز زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضربه گیر درب ضد سرقت

ضربه گیر‌ درب ضد سرقت برای جلوگیری از آسیب دیدن درب در برابر ضربه خوردن است. زمانی که درب باز می‌شود به دیوار برخورد می‌کند و ضربه گیر از آسیب به درب در این مواقع جلوگیری می‌کند. ضربه گیر درب ضد سرقت در انواع طرح ها و رنگ ها تولید شده‌اند که شما می‌توانید رنگ و طرح مورد علاقه و مناسب با درب خود را از بین آن ها انتخاب کنید. جنس ضربه گیر درب ضد سرقت نیز ممکن است از اسفنج‌ها، بافت‌های نرم فشرده یا لاستیک فشرده باشد.

 جا پستی 

جا پستی درب ضد سرقت رواج زیادی ندارد و در کمتر دربی مورد استفاده قرار می گیرد. این یراق آلات درب ضد سرقت در درب‌های ورودی کاربرد بیشتری دارد. جاپستی زیاد مهم نیست و نبود آن هم زیاد به چشم نمی خورد اما بودن آن خالی از لطف نیست. جای پست و یا جا پستی که برای اداره پست در نظر گرفته شده است و از طریق آن میتوان نامه را به داخل انداخت.

بهترین یراق آلات موجود در کشور:

یراق آلات درب ضد سرقت از مهم‌ترین اجزای درب‌های ضد سرقت می‌باشند و تاثیر زیادی برروی امنیت، قیمت، کیفیت و زیبایی درب دارند. که در طرح‌ها مختلف توسط برندهای معتبر در سراسر جهان تولید شده و روانه بازار لوازم جانبی درب می‌شوند. در ادامه به بعضی از یراق آلات موجود در کشور اشاره کرده‌ایم:

یراق آلات ایرانی:

تولیدی‌های زیادی در عرصه درب ضد سرقت وجود دارند که انواع یراق آلات درب‌های ضد سرقت را تولید و عرضه می‌کنند. از معروف‌ترین برندهای ایرانی تولید کننده یراق آلات، می توان به گروه A.M.A ، گروه صنعتی تیک، شرکت آلاکس، شرکت آکپا ایران و درب خان اشاره داشت که محصولات خود را توسط نمایندگی‌های خود در کل کشور به دست مشتریان می‌رسانند

درب ضد سرقت منبت گلدار دو قاب (3)
درب ضد سرقت منبت گلدار دو قاب (3)

یراق آلات ترک درب ضد سرقت:

اجزای درب های ضد سرقت ترک به صورت کامل وارداتی است و در کشور ترکیه تولید شده و وارد ایران می‌شود. لازم به ذکر است که یراق آلات ترک از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند. همانطور که در بالا اشاره شد شرکت کاله ترکیه یکی از برندهای معروف در زمینه تولید قفل درب ضد سرقت محسوب می شود که در انواع درب ضد سرقت استفاده می شوند.

کلیه یراق آلات ضد سرقت ترک از مواد مرغوب در کشور ترکیه ساخته می شوند که دارای کیفیت بالا و مقاوم هستند. بعضی از شرکت های تولید کننده درب ضد سرقت در ایران از یراق آلات وارداتی ترکیه برای ساخت محصولات خود استفاده می کنند. از این رو کیفیت بعضی از درب‌های ضد سرقت ایرانی تقریبا با درب‌های ضد سرقت ترک برابری می‌کنند

یراق آلات طلایی درب :

یراق آلات درب ضد سرقت علاوه بر  ایمن تر شدن، سبب زیبایی درب هم می شوند که استفاده از یراق آلات طلایی به افزایش زیبایی چند برابری کمک زیادی خواهد کرد. بی شک بکارگیری از دستگیره ، فریم، لولای طلایی با کیفیت باعث افزایش زیبایی بصری درب ضد سرقت خواهد شد که شرکت های معتبر چینی و ایرانی و ترک، برخی از یراق آلات درب ضد سرقت را به رنگ طلایی عرضه می کنند. 

لولا درب ضد سرقت

لولاها یکی از راه های بسیار متدوال برای باز کردن درب توسط سارقین است. در درب های معمولی لولا سازوکار بسیار ساده ای دارند و بسیار راحت تنها توسط یک اهرم فلزی قابل باز شدن هستند. اما در درب های ضد سرقت لولا به عنوان یکی از اصلی ترین فاکتورهای امنیت درب، طراحی پیچیده تری دارد تا بتواند امنیت درب شما را تضمین نماید.

لولاها در درب های ضد سرقت از ورق های فولاد بسیار سنگین ساخته شده اند. از آنجایی که آن ها در درب های ضد سرقت به دو شکل کاملا پنهان در داخل درب و یا پنهان در پشت درب طراحی شده اند، بنابراین سارق هیچ گونه دسترسی به آن برای باز کردن درب از بیرون را نخواهد داشت.

درب مدرن - راپود - 601 (1)
درب مدرن – راپود – 601 (1)

در این مطلب ما سعی کردیم به معرفی و بررسی انواع یراق آلات درب های ضد سرقت بپردازیم. لازم است بدانید که نوع و کیفیت یراق بکار رفته در درب ها، تاثیر زیادی در امنیت آن ها دارد. بنابراین توصیه ما این است که حتما برای امنیت بیشتر محیط کار و یا منزل خود یراق بکار رفته در درب را از بهترین کیفیت و از مراکز معتبر انتخاب نمایید.