درب ورودی

lake buchanan residence interior selections austin img 5b413ee307b3192a 1652 1 e8792b4 w360 h360 b0 p0

یکی از نکات قابل توجه و مهم در ساخت و ساز و بازسازی منازل انتخاب درب متناسب و سازگار با ساختمان است. درب ساختمان انواع گوناگونی نظیر درب‌های ورودی ساختمان، درب ورودی آپارتمان و درب‌های داخلی خانه دارد.  در این مقاله قصد داریم شما را با هر آنچه راجب درب ورودی ساختمان و ویژگی های آن نیاز دارید آشنا کنیم.

درب‌ ورودی ساختمانی

درب حیاط و درب فلزی باید استحکام و مقاومت و همچنین ماندگاری بهتری نسبت به درب آپارتمان داشته باشند. بهترین حالت و انتخاب برای شما ترکیب فلز سخت و مستحکم و شیشه سکوریت‌ شده و نشکن است. این ترکیب ضمن برخورداری از امنیت ، زیبایی خاصی دارد و چشم‌ نوازی می‌کند و شما می‌توانید با توجه به نمای ساختمان نمونه متناسب را انتخاب کنید.

در هنگام انتخاب درب ورودی ساختمان ، درب ورودی آپارتمان و درب حیاط ، اولین کار انتخاب یک جنس با‌دوام و محکم است. ازین رو یکی از بهترین متریال‌ها برای این امر پروفیل سنگین و استاندارد می‌باشد. هم‌ اکنون انواع گوناگونی از درب‌های فلزی لیزری، درب‌های اتوماتیک‌، درب‌های فرفورژه، درب ریلی و… برای ورودی ساختمان‌ها تولید شده و در بازار موجود است.

این درب‌ها مطابق درخواست و نظر خریدار طراحی ، ساخته و نصب می‌شود. درب‌های فلزی با توجه به نوع کاربرد دارای وضعیت متفاوتی هستند. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به محل قرار گرفتن و موقعیت، تعداد لنگه، جهت بازشو، مصالح مورد استفاده در آنها، نحوه ساخت و مشخصات ظاهری، ابعاد ، اندازه آنها اشاره کرد. 

wilson residence old world door img 88414d970391eb8e 8312 1 2fa098f w450 h450 b0 p0

جنس درب‌های ورودی

درب ضد سرقت رویه چوب:

این نوع درب‌ها شامل درب‌هایی ضد سرقت با رویه راش، گردو ، افرا ، لامینوکس و ملامینه است که انتخابی مناسب برای درب‌های ورودی آپارتمان محسوب می‌شود.

درب ضد سرقت رویه فلزی:

این نوع از درب‌های ضد سرقت برای ساختمان‌های ویلایی مناسب است که سمت بیرونی ساختمان در معرض بارندگی، آفتاب و تغییرات زیاد دمایی قرار می‌گیرد. در این نوع درب‌ها قسمت خارجی رویه فلزی است و قسمت داخلی رویه چوبی است.

درب لابی تمام چوب:

درب‌های لابی برای مجتمع‌های مسکونی انتخاب مناسبی است که پس از ورودی با لابی موجه می‌شوند و اغلب دارای لابی من هستند.

درب فلزی:

درب آهنی و فلزی بهترین انتخاب برای درب ورودی ساختمان‌ها به شمار می آید. دلیل این برتری استحکام و مقاومت بالا و تامین امنیت کامل است. همچنین در برابر سرما و گرما غیر‌قابل نفوذ است. این درب‌ها به صورت لولایی تک‌لنگه یا دو‌لنگه قابل استفاده هستند. اتحاد درب یک شرکت معتبر است که انواع درب‌ها را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروش می‌رساند.

در شرکت درب خان، فرایند طراحی و ساخت درب ورودی فلزی، افزون بر کیفیت ، بر زیبایی و جذابیت جلوه نهایی هم تاکید می‌کند. در حقیقت ارائه‌ی طرح‌های گوگانون، متعدد ، مستحکم و سازگار و متناسب با شرایط کلی پروژه به در اختیار داشتن یک خط تولید استاندارد، مدرن و به روز همراه با وجود نیرو‌های کارشناس اجرایی احتیاج دارد.

از درب‌های فلزی به طور عمده برای درب حیاط ، درب ورودی ساختمان و درب پارکینگ استفاده می‌شود که از نوع لوکس آن می‌توان به عنوان درب‌های نفرو نیز استفاده کرد.

west palm beach penthouse renovation cambridge construction llc img 7f1182be0afdc025 3125 1 92fe51d w360 h360 b0 p0

درب‌های ملامینه:

از این درب‌های برای واحد‌های دارای بودجه اندک و محدود در ضخامت‌های 4 میلیمتر و 8 میلیمتر استفاده می‌شود. این درب‌ها در ابعاد تک لنگه، یک و نیم لنگه و دو لنگه وجود دارد و دارای ارزش اقتصادی است و مقرون به صرفه است. 

مدل‌های شیک درب ورودی ساختمان 

درب‌های ساختمان نقش بسیار مهمی در چشم‌نوازی و جذابیت نمای بیرون دارد، زیرا نخستین موردی که در هنگام ورود به ساختمان خود‌نمایی می‌کند و حتی توانایی تاثیر بر ذهنیت افراد را دارد، درب ساختمان است. ازین‌رو باید توجه ویژه‌ای به درب ساختمان داشته باشید.

در حقیقت درب ورودی، اولین تصویری است که هر شخص با ورود به خانه با آن رو به رو می‌شود. بنابراین نوع مدل و طرح آن اهمیت بسیار بالایی دارد. درب ورودی بیشترین تاثیرگذاری را نسبت به مصالح نازک کاری ساختمان دارد. این درب‌ها انواع مختلفی دارند و با متریال خاص و گوناگونی از جمله چوب ، فلز ، فایبرگلاس و… ساخته می‌شوند که متناسب با علایق و سلایق شخصی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

درب‌چوبی یکی از محبوب‌ترین مدل ها است که نمایی شیک و جذاب دارد، اما امکان دارد نسب به دیگر متریال‌ها قیمت بیشتری داشته باشد. مقاوت درب‌های چوبی که اغلب از چوب گردو و بلوط ساخته می‌شوند بالا است و در برابر عوامل خارجی دوام مطلوبی دارد.

ski tip 14 centre sky architecture ltd img 12d11a560faddd01 6917 1 f1bc7dc w450 h450 b0 p0

انواع مختلف درب ورودی ساختمان

درب‌های ورودی با توجه به نوع کاربرد و متریال و مواد به کار رفته در آنها مدل‌های گوناگونی دارند. پیش تر به اهمیت آنها در امنیت و زیبایی نمای ساختمان اشاره کردیم. ازین رو حتما در انتخاب درب ورودی دقت و توجه لازم را داشته باشید.

انواع درب ورودی ساختمان: 

 • درب حیاط
 • درب پارکینگ
 • درب نفر رو
 • درب ورودی واحد آپارتمان
 • درب لابی
 • درب ضد سرقت

جالب است بدانید درب حیاط علاوه بر اینکه نقشی مهم در زیبایی و چشم‌ نوازی دارد، در بهره‌برداری هرچه بهتر از انرژی خانه نیز دارای اهمیت است. بنابراین افزون بر زیبایی به کیفیت این درب‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. درب ورودی حیاط اولین موردی است که نظر بیننده را جلب می‌کند و اغلب از آهن و فلز ساخته شده‌اند.

سه نکته قابل‌ اهمیت در انتخاب و نگهداری درب حیاط وجود دارد: 

 1. شما می‌بایست درب حیاط را با توجه به سبک نمای ساختمان انتخاب کنید. برای مثال برای نمای مدرن ، درب مدرن و برای نمای کلاسیک ، درب کلاسیک تهیه کنید.
 2. مهم‌ترین فاکتور را در خریدتان امینت درب باشد.
 3. زمان مناسب برای رنگ کردن درب حیاط ساختمان فصل تابستان و روز‌های گرم سال است. همچنين استفاده بیش از دو رنگ نیز توصیه نمی‌شود.
residential design cadkay llc img f401d67d095ab72a 6281 1 c1be1c7 w360 h360 b0 p0

درب فرفورژه

این درب مدل دیگری از درب‌های ورودی است که طراحی بسیار جذاب و شیک دارد. درب‌های فرفورژه به عنوان درب حیاط ، درب پارکینگ ، درب نفر رو ، درب باغ و درب ویلا قابل استفاده است. نکته مثبت این درب‌ها قیمت مناسب‌تر آن ها نسبت به سایرین است.

نحوه نصب درب ضد سرقت ورودی 

تقریبا همانند نصب درب حیاط است و تفاوت چندانی ندارند‌. اما با توجه به اینکه درب‌های ضد سرقت مانند درب حیاط و درب فلزی پارکینگ سنگین‌تر هستند ، نخست باید چهارچوب را نصب کرده و سپس لنگه‌های درب را سوار کنیم.  چنانچه درب ضد سرقت کاملا در محل نصب، نصب و جایگذاری می‌شود.

موضوع قابل‌ توجه دیگر در نصب درب ضد سرقت و درب حیاط و درب پارکینگ، اتصال درست و مطمئن چهارچوب درب است، زیرا شما حتی اگر مستحکم‌ترین درب را نیز انتخاب کنید ولی چهارچوب آن به درستی نصب نشود، استحکام و امنیت درب بسیار کاهش می‌یابد. برای نصب چهارچوب درب اگر کاملا نسبت به استحکام و سختی کلاف آن مطمئن هستید، می‌توانید چهارچوب درب را به قالب و فریم یا قوطی انتظار جوش بدهید و اگر چهارچوب دارای شاخک نصب است، شاخک نصب را توسط مصالح ساختمانی در داخل دیوار مهار کنید.

از سوی دیگر اگر چهارچوب درب با ورق‌های خمکاری و سبک ساخته شده است، حتما باید پس از نصب داخل چهارچوب را با بتن یا ملات سیمان پر کنید تا ضعف استحکام درب با این عمل رفع شود.

قیمت درب ورودی به چیزی بستگی دارد و چگونه مشخص می‌شود؟ 

یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت درب لابی تک‌ لنگه یا دو لنگه بودن آن است. همچنين جنس درب که چوبی باشد یا فلزی به همراه روکش چوب باشد در قیمت درب لابی مؤثر است.

pines terrace residence ka designworks img c8816bbf0cf56128 8428 1 dfce88f w360 h360 b0 p0

درب ورودی دو لنگه 

تولید درب ضد سرقت دو لنگه و یک‌ و‌ نیم لنگه از درب ضد سرقت یک لنگه زمان بیشتری صرف می‌کند. به خاطر عرض زیاد درب ضد سرقت دو لنگه از قفل‌های مخفی برای امنیت بیشتر استفاده می‌شود. رگلاژ و تنظیم نصب درب ضد سرقت دو لنگه در مقایسه با درب ضد سرقت یک لنگه زمان بیشتری می‌برد زیرا یک سوی درب بر روی لنگه می‌نشیند و همین امر باعث افزایش زمان رگلاژ درب می‌شود.

اگر نمای درب ضد سرقت دو لنگه برجسته باشد، قسمت پشتی دری از نمای CNC ساده و در پشت لنگه ثابت هم از قفل‌های ویژه‌ای در بالای درب به منظور مقاومت بهتر لنگه ثابت استفاده می‌شود که ایستایی این نوع درب‌ها را افزایش می‌دهد. افزون بر این موارد تولید درب‌های ضد سرقت دو لنگه نیز سخت‌تر و دشوارتر است.

احتمال افتادگی درب با گذشت زمان و خارج شدن از رگلاژ در درب ضد سرقت دو لنگه بیشتر است و می‌بایست بیشتر از لولا‌های ترکیه ای در ساخت این در‌ب‌ها استفاده شود. درب‌های ضد سرقت یک لنگه یا یک‌و‌نیم لنگه دارای روکش‌هایی معمولی هستند اما درب‌های ضد سرقت دو لنگه روکش چوبی با رنگ پلی استر دارند تا اگر خط و خشی بر روی درب ایجاد شد ، بتوان توسط بتونه و رنگ ، درب را به حالت نخستین و اولیه برگرداند.

قفل درب ورودی 

تعداد قفل درب‌های ورودی را می‌توان با توجه به طرح و شرایط درب انتخاب نمود‌. این نوع درب‌ها می‌توانند از جنس چوب ، فلز ، استیل یا ضد سرقت باشند. درب‌های لابی آپارتمان به دلیل ترافیک بالا ، جا‌به‌جایی اشیا و… همواره با آسیب بیشتری رو به رو هستند.

ازین رو در هنگام انتخاب درب لابی ساختمان بهتر است دنبال درب‌هایی با مقاومت بیشتر در برابر ضربه و خراش باشید.  علاوه بر این درب‌های لابی می‌بایست به اندازه کافی و به میزان قابل‌قبولی در برابر ضربه و ورود سارقان مقاومت داشته باشند. همچنین می‌بایست دارای استحکام مناسبی در قفل‌ها و ساختار قفل داخلی باشند.

mid century remodel 2form architecture img 9321515d00b661eb 2845 1 350fced w450 h450 b0 p0

نکات قابل توجه در انتخاب نوع سبک درب ورودی شما:

همان‌ طور که در مورد سبک‌های معماری و داخلی دست شما در انتخاب باز است و با موارد بسیار گوناگونی رو به رو هستید، در انتخاب سبک درب ورودی هم گزینه‌های نامحدودی موجود است. طبق نظر کارشناسان سبک درب شما باید سازگار با سبک کلی معماری خانه و فضای داخلی باشد. اگرچه این قوانین اغلب مورد بی توجهی طراح‌ ها قرار می‌گیرد.

 • برای یک انتخاب معقول درب ورودی نیاز است به سوالات زیر پاسخ دهید: 
 • کدام یک از مدل‌های مستطیلی یا قوس‌دار مورد علاقه شماست؟ 
 • درب‌های یکپارچه را بیشتر می‌پسندید یا درب‌های دارای پانل را؟ 
 • به دنبال ظاهری ساده هستید یا ظاهری با جزئیات پیچیده و شلوغ ؟ 
 • رنگ‌های روشن را در نظر دارید یا رنگ‌های تیره؟

اگر تمایل دارید که درب ورودی اصلی ساختمان شما درخور و هماهنگ با دکوراسیون منزل باشد، اما کاملا آسوده خاطر نیستید، بهترین راه کمک گرفتن از یک طراح ماهر داخلی است. برای مشاوره بیشتر می توانید با مشاوران درب خان در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *