یراق‌ آلات درب ضد سرقت جزو عوامل بسیار مهم در درب ضد سرقت است. که بالا بودن کیفیت یراق‌ آلات درب ضد سرقت سبب بالا رفتن کیفیت درب ضد سرقت نیز می شود.

یراق‌ آلات درب ضد سرقت:

لولا درب ضد سرقت:

یکی از مهم‌ترین یراق آلات درب ضد سرقت، لولای آن است که بهتر است تولید کننده از بهترین نوع آن استفاده کند. زیرا وزن کل درب بر روی آن قرار دارد. لولا در این درب‌ها به دلیل وزن بالای درب ضد سرقت که ناشی از ورق و پروفیل‌های فولادی به کار رفته در آن است. باید مقاومت و کیفیت مناسبی داشته باشد.

به صورت کلی لولا در درب‌های ضد سرقت به دو شکل به کار می‌رود. در یک مدل، لولا فقط از داخل قابل مشاهده است. و در نوع دیگر لولا کاملا در درون درب پنهان شده و از هیچ طرفی قابل مشاهده نیست. معمولا درب‌های چینی و ایتالیایی از لولای پنهان ساخته شده‌اند.

یکی از مزیت‌های لولای کار شده در دل درب ضد سرقت، این است که سارقان نمی‌توانند. آنها را به راحتی و به وسیله اهرم کردن لولا باز کنند. همانطور که گفته شد کیفیت و مقاومت لولای درب ضد سرقت از اهمیت بالایی برخوردار است. کیفیت لولای درب‌ها به جنس و آلیاژ فلز به کار رفته در آن، روش ساخت و نوع کارکردش بستگی دارد.

دستگیره درب ضد سرقت:

دستگیره درب از آن اجزایی است که هم از نظر بصری و زیبایی درب اهمیت دارد. هم در طولانی مدت از نظر کارایی و عملکرد درب ضد سرقت بسیار مهم است. دستگیره درب از دیرباز از جنس‌هایی چون فلز و چوب و در طرح‌های مختلف ساخته می‌شد. اما در حال حاضر، دستگیره درب ضد سرقت عمدتاً از جنس فلز‌های آبکاری شده است. انجام عملیات فرآوری بر روی دستگیره‌های فلزی باعث می‌شود که آنها تا مدت زیادی زیبایی خود را حفظ کنند و آسیب کمتری ببینند.

عمده تولید دستگیره درب ضد سرقت از نوع دستگیره استیل ضد زنگ با طراحی زیبا و چشم‌نواز است. در تمامی برندهای بازار نمونه‌هایی از این نوع دستگیره‌ها را می‌توانید پیدا کنید.

دستگیره ثابت درب ضد سرقت:

دستگیره ثابت درب ضد سرقت چند سالی است که در تولیدات شرکت‌های سازنده درب بیشتر استفاده می‌شود. استفاده از دستگیره ثابت به این دلیل مورد اقبال قرار گرفت که هم از نظر امنیت بسیار موثر است، هم به زیبایی درب اضافه می‌کند.

دستگیره ثابت درب ضد سرقت نیز همانند دستگیره معمولی درب ضد سرقت از جنس فلز آبکاری شده تولید می‌شود. و در انواعی همچون دستگیره ثابت میله‌ای، دستگیره ثابت سلطنتی، دستگیره ثابت مدرن و… موجود است.

درکوب درب ضد سرقت:

درکوب درب ضد سرقت کاربرد قدیمی زنگ‌های امروزی را دارد. در برخی از درکوب‌های درب ضد سرقت شاهد حضور زنگ‌های برقی یا باتری‌خور کوچکی نیز هستیم. درواقع، هم می‌توان به صورت ضربه‌ای یا کوبه‌ای درب زد و هم به صورت زنگ. درکوب درب ضد سرقت در انواع رنگ‌های طلایی، نقره‌ای، برنزی، سفید و… در بازار موجود‌اند و معمولا در کنار چشمی نصب می‌شوند.

چشمی درب ضد سرقت:

یکی دیگر از اجزای همیشگی بیشتر درب‌های ورودی ساختمان‌ها که کاربرد امنیتی دارد. چشمی درب ضد سرقت است. انواع چشمی درب ضد سرقت از نظر زیبایی و کاربرد شامل: چشمی ساده، چشمی دیجیتال و چشمی کوبه‌دار است.

انواع چشمی درب ضد سرقت دارای زاویه دیدی بین 180 تا 200 درجه است که می‌توان از داخل خانه بیرون را با آن کاملاً مشاهده کرد. همان طور که گفتیم برخی از چشمی‌های درب ضد سرقت با درکوب همراه می‌شوند و مزیت چشمی درکوب‌دار این است که هم باعث زیبایی درب می‌شود و هم ظاهر درب را زیاد شلوغ نمی‌کند.

قطر سوراخ استاندارد برای نصب چشمی درب ضد سرقت معادل 16 میلی‌متر یا 1.6 سانتی‌متر است. در حال حاضر به دلیل پیشرفت تکنولوژی، شاهد تولید چشمی‌های دیجیتال با قابلیت‌هایی مانند ضبط تصویر، انتقال تصویر و امکان اتصال به شبکه بی‌سیم (وای فای) هستیم.

ضربه‌گیر درب ضد سرقت:

ضربه‌گیر درب ضد سرقت برای جلوگیری از آسیب دیدن درب و دیوار پشت آن در هنگام باز شدن و برخورد با دیوار استفاده می‌شود. ضربه‌گیر درب ضد سرقت در انواع طرح‌‌ها و رنگ‌ها ساخته می‌شوند. که شما می‌توانید رنگ و طرح متناسب با درب خود را از میان آنها انتخاب کنید. جنس ضربه‌گیر درب ضد سرقت نیز ممکن است از اسفنج‌ها و بافت‌های نرم فشرده یا لاستیک فشرده باشد.

قفل شب بند درب ضد سرقت:

قفل شب بند که به انگلیسی به آن (door jammer) می‌گویند. جهت افزایش امنیت درب معمولی و حتی درب ضد سرقت استفاده می‌شود. قفل شب بند معمولا به شکل مکانیکی و ساده اما بسیار مستحکم و مطمئن است. این گونه طراحی قفل‌های شب بندی باعث می‌شود که هم نصب راحتی داشته‌باشند و هم نحوه استفاده از آنها راحت باشد.

یراق آلات درب ضد سرقت چینی:

یراق آلات درب ضد سرقت چینی ممکن است مثل عمده تولیدات این کشور دارای کیفیت بالایی نباشد و گاهی هم فقط برای درب‌های ضد سرقت چینی کاربرد داشته باشد. درواقع شاید یک استاندارد کلی در مورد بیشتر درب‌های ضد سرقت موجود باشد اما گاهاً، بعضی از این یراق آلات بر روی همه درب‌ها سوار نمی‌شوند.

ممکن است در تولید یراق آلات درب ضد سرقت چینی، برای پایین نگه داشتن هزینه تولید و قیمت تمام شده محصول، از متریال و موادی با کیفیت پایین‌تر استفاده شود. البته مسلماً در تولیدات هر کشوری جنس خوب و خراب پیدا می‌شود. اما مسئله کمبود کیفیت یراق آلات درب ضد سرقت چینی یک قاعده کلی است.

یراق آلات درب ضد سرقت ترک:

یکی از با کیفیت‌ترین یراق آلات موجود در بازار کشور، یراق آلات درب ضد سرقت ترک است. که از تولیدات مرغوب کشور ترکیه محسوب می‌شود. این یراق آلات ترک دارای دوام و کارایی بالایی هستند. و بسیاری از استانداردهای کیفی را پاس می‌کنند. یکی از این یراق آلات که به شدت هم معروف است. یراق آلات درب ضد سرقت کاله است که احتمالا نام آن را تا به حال زیاد شنیده‌اید.

از مهم‌ترین عوامل برای درب، رویه درب ضد سرقت است و در هر منطقه بهتر است از رویه مناسب استفاده کنید.